Sen julefrokost og gode nørkle-nyheder fra hele landet.

Nørklerne mødtes for første gang i 2025 onsdag, den 15. januar og hyggede sig med den julefrokost, der blev udsat i december.
Det var rart at være sammen igen.
Samtidig kunne vi glæde os over de gode resultater, vi kunne læse i Nyhedsbrevet fra Røde Kors:
REKORD I NØRKLEOMSÆTNING IGEN I ÅR!!! Vi begynder året med en dejlig rekord-nyhed. Vi har tjekket tallene og i løbet af 2024 blev der i Røde Kors butikkerne omsat nørklevarer for 3.621.783 kr.! Det er over en halv million mere end år 2023, vi er så imponerede og taknemmelige for den kæmpe indsats I har lagt i arbejdet. Med dette beløb bidrager I til at gøre en stor forskel for udsatte i Danmark og ude i verden. Omregnet til nødhjælp betyder de 3.621.783 kr. at Røde Kors kan bidrage med følgende: – 3.000 vintertelte – Mad til 12.000 mennesker i en måned – 11.016 uldne tæpper – Behandling af 12.000 underernærede børn – OG akut lægehjælp til 2.800 sårede børn på flugt Udover alle de meningsfulde formål, som I donerer jeres nørklerier til herhjemme, gør I en enorm forskel med de midler, I bidrager til at indsamle til Røde Kors’ hjælpearbejde. Så endnu en gang TUSIND tak for jeres store engagement og indsats som nørklere, I gør en forskel.
NØRKLEDE JULEKUGLER TIL FIRMASAMARBEJDE Og så til en anden indbringende nørkleindsats. Som I ved, er der blevet nørklet julekugler på livet løs ude i rigtig mange af jeres nørklegrupper. Vores fundraising afdeling har sendt flere tusind sæt julekugler afsted til firmaer, hvis medarbejdere har valgt at donere deres firmajulegave til Røde Kors og i stedet modtage to nørklede julekugler. Vores kollega i Fundraising har meddelt, at der stadig drypper nogle donationer ind, men at projektet pr. d.d. har indsamlet hele 843.000 kr. til Røde Kors. Også her har I med jeres store indsats bidraget til et rigtig flot beløb til Røde Korsø hjælpearbejde – og samtidig hjulpet tusindvis af danske hjem med at få endnu flottere juletræer med nørklede julekugler.